Edit Content
Click on the Edit Content button to edit/add the content.

Örümcek Adam Türkiye’de Doğsaydı Nasıl Olurdu

Süper kahramanlarin ekseriyetle Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkmasına alışkınız. Peki bu kahramanlar Türkiye’de ortaya çıksaydı ne olurdu? Ne de olsa Spider-verse’te türlü türlü Peter Parker var. Gelin, bir de Örümcek-Adam Türk olsaydı olabileceklere bir bakalım.

Süper kahraman eserlerinin büyük kısmında ana mevzu Amerika’da geçer. Uzaın derinliklerinden gelen bir kahraman da olsa, antik çağlardan kalma bir tanrı da olsa bütün süper kahramanlar ABD’ye gider. Uzaydan gelen alakasız kötüler bile, 510 milyon kilometrekare yüzölçümü olan gezegende 9 küsür milyon kilometrekarelik ABD’ye, özellikle de New York ve Washington’a musallat olurlar.

Bu yazımızda ise süper kahramanların en popüler örneklerinden biri olan Örümcek-Adam‘a, daha doğrusu Örümcek-Adam Türk olsaydı hikayesinin nasıl değişeceğine bakacağız. Mümkün olduğunca karakterin bilinen hikayesini bozmadan, yerel motiflerle uyarlamaya çalışacağız.

Endüstri meslek lisesi öğrencisi Peker Payker, ailesinin ölümünden sonra Bünyamin amcası ve Maide yengesiyle yaşamaya başlar.

Peker için bunlar zor zamanlardır. Tek çocuk olan Peker, amcasının yanına taşınır. Amcası kendi halinde, mülayim bir adamdır. Peker iyi olsun ister, ona “Büyük başın derdi de büyük olur” gibi öğütler verir.

Bir gün okul gezisi için Kağıthane’ye müzeye giderler.

Böylece İstanbul’un kadim tarihini daha iyi öğrenecek olan Peker, tarih dersindeki proje ödevini de kolayca yapabileceğini düşünmektedir. Üstelik bu geziye, aşık olduğu Meryem Ceren ve en yakın arkadaşı, semtin zenginlerinden beyaz eşyacı ve müteahhit Nayman Özbarın’ın oğlu Hayri Özbarın da gelecektir.

Asırlardır temizlenememiş kağıthane deresinin kenarında gezen, mutasyona uğramış böceklerden biri Peker’i ısırır ve ona doğaüstü güçler kazandırır.

Bir dönem bu dere siyah akmasıyla haberlere bile konu olmuştu, durumunu siz düşünün.
Şimdi ıslah çalışmaları yapılıyor, epey de ilerleme kaydedildi ama dereyi temizlemek kolay değil. Haliyle bir dönem derede yaşayan böceklerin mutant olması normal.

Bu güçlerle kolay yoldan para kazanmak isteyen Peker, şansını sokak dövüşlerinde denemek ister ama Türkiye‘de milyarların döndüğü kaçak dövüşler yoktur.

Türkiye’de kafes dövüşleri yapıp da her gün yüzlerce, binlerce lira almak pek de lise öğrencilerinin yapabileceği bir şey değildir. Zaten bu tür aktiviteler ülkemizde illegaldir, yapılıyorsa bile kimseyi kolay kolay dahil etmeleri pek olası değildir.

Yorum yapın